PRÍPITOK
ĽAHKÁ HLAVA
ŤAŽKÁ HLAVA
Modelové situácie
Príklady tiahnu.
Väčšina dospievajúcich skutočne príde s alkoholom do styku s rodičmi skôr, už majú „ochutnávku“ pod kontrolou, než v parte nespútaných kamarátov.
To je relatívne pozitívny jav.
Uvedomte si ale, aký dávate svojim deťom príklad. Všetci dospievajúci sú ďaleko viac než na logické argumenty citliví na vzory a majú sklon jednať podľa nich. V čom by ste im teda nemali byť za vzor?
Príklady tiahnu.
Rodič príde domov, zverí sa s neúspechom a ako prvé siahne po fľaške alkoholu. V lepšom prípade až potom začne hľadať riešenie situácie, v horšom zostane u stále ľútostivejších výlevov.
Čo zlepšiť: Nepríjemnosť s partnerom otvorene prebrať pri stole, skúsiť s jasnou hlavou vymyslieť, čo ďalej. Dospievajúci by si mal zafixovať, že problémy sa predovšetkým riešia, neutápame sa v nich.
Hlavným bodom oslavy je alkohol.
Organizuje sa rodinná oslava a hlavným záujmom zúčastnených je, čo sa na nej bude piť, a všetci sa tešia, ako sa poriadne „ožerú“.
Čo zlepšiť: Iste, v našej kultúre k oslave neodmysliteľne patrí aj dobré pitie, ale len ako doplnok. Zdôrazňujte ostatné body oslavy ako veselé rodinné historky, stretnutie s blízkymi, ktorých ste dlho nevideli, apod.
Nevieš, aký dať darček? Predsa fľašku.
Narodeniny, sviatky, výročia, Vianoce… V každej rodine sa oslavuje mnohokrát do roka a vybrať vhodný darček nebýva ľahké. Väčšina z nás preto na vymýšľanie rezignovala a bežne dáva obligátnu „fľašku“. Však ona sa vypije…
Čo zlepšiť: Fľaška ako univerzálny darček vhodný pre každého v mladistvých len posilňuje povesť alkoholu, ktorý stojí v podstate nad všetkým ostatným. Nechajte ich zapojiť predstavivosť a vtip – vymýšľanie netradičného darčeku bude pre nich aj väčšia zábava.
Čo by od vás dieťa nikdy nemalo počuť?
Tak toto sa musí zapiť.
Alkohol tu vystupuje ako prvá reakcia na dobrú aj zlú správu. Až po ňom prichádzajú emócie, ako by bol k nim kľúčom. Pokiaľ si chcete pripiť na šťastnú udalosť, tak až ako záverečný bod.
Dnes sa musím opiť.
Podsúva sa tým pocit, že pitie buď patrí k dennej rutine, alebo že predstavuje riešenie nejakej nepríjemnej situácie.
Na toto sa napijeme.
Lepšie je povedať: Toto poriadne oslávime, kde sa kladie dôraz na celkovú situáciu, ktorá sa tak neschováva za alkohol.
Krásne sme sa spolu opili.
Tvrdí sa, že opitosť je cieľ pitia alkoholu. Porovnajte s výrokom: Niečo sme popili a krásne sa porozprávali. Tu alkohol funguje v striedmej miere ako prostriedok niečoho iného.
Ani opiť sa nevie.
Podsúva sa tým názor, že opitosť (teda nezvládnutie konzumácie alkoholu) je niečo pozitívneho. Porovnajte s tým výrok: Ani piť nevie. Ten naopak znamená, že zvládanie alkoholu patrí k dospelosti, a kto to nevie a opije sa, je proste babrák.
Musíme tú fľašku doraziť.
Škodlivá veta. Miesto toho aby zúčastnení pili každý podľa svojej miery, vlastne hovoria, nech im mieru určuje sám alkohol. Práve tu sa pitie pre radosť mení v pitie kvôli pitiu.
Myslíš, že si niečo viac?
Klasický argument najmä alkoholikov snažiacich sa skrz falošnú kolegialitu zmenšiť vlastný pocit viny. Toto by mladistvý od rodiča, ktorý tým v podstate uplatňuje svoju autoritu, nemal skutočne nikdy počuť.
Zvážte, aké posolstvo dieťaťu predávate svojim príkladom. Je zložité povzbudzovať ho k rozumným rozhodnutiam, keď nemá dobrý vzor!